Wydarzenia - SITP Kołobrzeg

online:

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia

„9th Szczecin Toughest Firefighter Challenge 2019 – Kołobrzeg Beach Edition”
Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie,  Komenda Powiatowa PSP w Kołobrzegu, SITP koło w Kołobrzegu organizowało w dniach 16-17 sierpnia na plaży centralnej międzynarodowe zawody pn. „9th Szczecin Toughest Firefighter Challenge 2019 – Kołobrzeg Beach Edition”.
Była to druga edycja na świecie a pierwsza w Polsce (pierwsza edycja odbyła się w Stanach Zjednoczonych), odbywająca się na piasku formuła zawodów strażackich. W trakcie zawodów oprócz widowiskowego zmagania się zawodników z zadaniami,  przewidziano atrakcje dla dzieci w postaci miniaturowego toru przeszkód, mobilną ściankę wspinaczkową oraz prezentacje firm z branży pożarniczej.
SZKOLENIE TM AKADEMIA
W ramach projektu TM Akademia prowadzonego przez przedstawicieli firmy TM Technologie zajmującej się produkcją systemów oświetlenia awaryjnego w dniu 10 kwietnia 2018 roku członkowie SITP Koło Kołobrzeg brali udział w szkoleniu pn. „ANALIZA WYMAGAŃ PRAWNYCH I NORMATYWNYCH OŚWIETLENIA AWARYJNEGO ROZSZERZONA O PANEL DYSKUSYJNY (PN-N-01256-5, PN-EN 50172, PN-EN 62034, PN-EN ISO 7010, PN-EN 1838, PN-EN 60598-2-22).
25.09.2015

    W dniu 25 września 2015 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyła się KONFERENCJA pn. „PROBLEMATYKA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO OBIEKTÓW”.

Organizatorami byli : Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Koło w Kołobrzegu Oddział Zachodniopomorski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu.

Przedmiotowa konferencja była adresowana do szerokiego grona podmiotów odpowiedzialnych na różnym szczeblu za bezpieczeństwo pożarowe budynków oraz ich odpowiednie użytkowanie; pracowników służb kontrolno-rozpoznawczych komend Państwowej Straży Pożarnej, zarządców i właścicieli obiektów zamieszkania zbiorowego; hoteli, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i internatów; przedstawicieli placówek oświatowych /szkoły, przedszkola, internaty/; przedstawicieli organów budowlanych UM i Starostw Powiatowych, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń ppoż. projektantów i biur projektowych.

W trakcie konferencji zaprezentowano:
• referaty,
• prezentacje wyrobów budowlanych i urządzeń służących zapewnieniu bezpieczeństwa pożarowego budynków,
• oraz na zakończenie praktyczną prezentację warunków ewakuacji podczas symulowanego zadymienia drogi ewakuacyjnej. Wpływ prawidłowego oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego na możliwości ewakuacji osób z obiektu.


12.06.2015

     Zawody strzeleckie w Białogardzie.

W dniu 12.06.2015 roku na obiekcie strzelnicy sportowej LOK w Białogardzie odbyły się VII. Zawody Strzeleckie o Puchar Komendanta Powiatowego PSP w Białogardzie. Wśród dziesięciu uczestniczących trzy osobowych drużyn znajdowała się również ekipa reprezentująca SITP Koło Kołobrzeg w składzie: Krzysztof Azierski, Grzegorz Orzechowski i Dariusz Zięba.
Zawody polegały na wykonaniu strzelań z karabinka kbks, łuku sportowego, karabinka bojowego i najbardziej dynamicznej konkurencji, czyli drużynowego turnieju strzeleckiego.
Pomimo tego że drużyna SITP nie zdołała zająć miejsca na podium, nasz udział można uznać za udany. Ciekawe konkurencje, emocje związane z wykonywaniem strzelań  i wspaniałe towarzystwo rywalizujący z nami drużyn sprawiało, że bardzo dobrze czuliśmy się na tej imprezie. Z chęcią weźmiemy udział w kolejnej edycji zawodów jeżeli otrzymamy na nie zaproszenie.

8-10.05.2015

IV Regaty o Puchar Oddziału Stołecznego SITP

 Już po raz czwarty, tradycyjnie na bazie Portu Jachtowego Marina Bełbot Yacht Charter w Wilkasach nad Jeziorem Tajty odbyły się Regaty o Puchar Oddziału Stołecznego SITP. Startowało 17 załóg w dwóch klasach  jachtów kabinowych Bolero 805 i Bingo 930. Po raz drugi brała w nich udział załoga z Oddziału Zachodniopomorskiego SITP pod dowództwem sternika kol. Piotrka Spodniewskiego w której skład wchodziło trzech członków Koła Kołobrzeg – Jerzy Dymecki, Tomasz Samborski i Dariusz Zięba. Słoneczna aura była bardzo przyjemna w rekreacyjnym spędzaniu czasu na wodzie, lecz słabe wiatry panujące w tym okresie w rejonie regat wymagały sporych umiejętności od załóg w rywalizacji na trasie wyznaczonej przez organizatorów. Pomimo tych trudności w trakcie zaciętej walki nasza załoga na jachcie Bingo 930 zajęła III miejsce w swojej klasie.
Bardzo udana impreza integrująca pod żaglami  środowisko SITP  po raz kolejny potwierdziła potrzebę organizowania tego typu spotkań.  

09.01.2015

W dniu 9 stycznia 2015 roku odbyło się spotkanie noworoczne członków kołobrzeskiego koła SITP.  Spotkanie było okazją do omówienia  i oceny ubiegłorocznej działalności koła a także do przedstawienia planów na kolejny rok działalności.
W trakcie dyskusji położono nacisk na kwestię zaakcentowania przypadającej w tym roku 10-tej rocznicy powstania koła.
Spotkanie zakończyło się złożeniem sobie wzajemnych życzeń i pomyślnej realizacji zamierzeń.

2014.06.06-09

KARKONOSZE

Kolejny wyjazd członków SITP Koło Kołobrzeg za nami. Za cel naszej wyprawy wybraliśmy szlaki górskie zarówno w  polskiej jak i czeskiej części Karkonoszy. Wędrowaliśmy z plecakami od schroniska do schroniska napawając się pięknymi krajobrazami i  delektując się specjałami kuchni czeskiej. Trasa pierwszego dnia wiodła ze Szklarskiej Poręby poprzez Halę Szrenicką do schroniska Labska bouda. Drugi dzień to wędrówka częścią Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej do kolejnego czeskiego schroniska – Lucni,  po drodze odwiedzając schroniska Martinova, Moravska, Bradlerovy i Odrodzenie. Trzeci dzień to wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę i zejście w kierunku Karpacza zatrzymując się w Domu Śląskim, Strzesze Akademickiej i Samotni. I tym razem pogoda nas nie zawiodła a humory jak zawsze dopisały.

2014.05.23-24

W dniach 24-25.05.2014 roku pięciu członków SITP Oddziału Zachodniopomorskiego Koło Kołobrzeg wzięło udział w imprezie rekreacyjno-integracyjnej pn. „V Międzynarodowy Rajd Rowerowy Szlakiem Zwiniętych Torów 2014” Polsko – Niemieckie Spotkania Turystyczne. Trasa rajdu wiodła bardzo malowniczo biegnącą ścieżką rowerową, która została wykonana na trasie byłej kolejki wąskotorowej. Uczestnicy oprócz obcowania z piękną przyrodą mieli okazję korzystać z atrakcji jakie oferował goszczący uczestników rajdu Hotel Polonez w Rymaniu takimi jak kręgielnia, bilard, zabawa taneczna.

2014.05.16

Konferencja
"Bezpieczny Obiekt – Bezpieczny Człowiek"

Gośćmi konferencji byli m.in. Pani Anna Mieczkowska Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego,
Starosta Kołobrzeski Pan Tomasz Tamborski, oraz Pan Andrzej Olichwiruk Zastępca Prezydenta Kołobrzegu.
Tematyka konferencji była przeznaczona do szerokiego grona osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pożarowe budynków, ich odpowiednie użytkowanie oraz bezpieczeństwo ewakuacji. Wystąpienia  prelegentów poruszały zagadnienia związane z tematami:
• Rozwiązań zamiennych w stosunku do budynków istniejących, ekspertyz technicznych oraz ogólnych wymagań w zakresie wydawania opinii kategoryzacyjnych,
• Systemów zabezpieczenia przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych na przykładzie istniejącego obiektu zamieszkania
 zbiorowego,
• Wymagań w zakresie wyposażenia obiektów w podstawowy sprzęt pierwszej pomocy przedmedycznej,
oraz praktyczny     pokaz użycia defibrylatora AED zaprezentowany przez mł.kpt. Romana Smołucha
• Wpływem biernych i czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych w obiekcie na warunki ewakuacji.
• Systemem Sygnalizacji Pożarowej jako gwarancji szybkiego wykrycia pożaru i powiadomienia użytkowników obiektu,
• Stosowaniem wydzieleń pożarowych przy użyciu dostępnych rozwiązań systemowych
• Systemami oświetlenia ewakuacyjnego.
Konferencję zakończono na placu wewnętrznym KP PSP w Kołobrzegu, gdzie odbyły się pokazy ewakuacji, przy użyciu sprzętu ratownictwa wysokościowego oraz demonstracja praktycznego gaszenia pożaru przy użyciu tryskaczy, hydrantów wewnętrznych oraz podręcznego sprzętu gaśniczego

2013.26-27.10

Berlin

Okazją do poznania naszych sąsiadów zza Odry był dwudniowy pobyt 11 członków SITP Koło Kołobrzeg w Berlinie. Naszą przesympatyczną przewodniczką po tym pięknym i bogatym w atrakcje mieście była Iza – mieszkająca tam od wielu lat kołobrzeżanka. Dzięki jej  zaangażowaniu i poświęceniu mogliśmy bardzo sprawnie poruszać się po tej wielkiej aglomeracji miejskiej, opowiadając nam o wielu interesujących i ciekawych miejscach. Naszą wizytę zaczęliśmy od zwiedzenia Stadionu Olimpijskiego na którym odbyły się XI Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1936 roku. Następnym punktem wycieczki był spacer po parku Pałacu Charlotenburg, skąd udaliśmy się na kolację i krótki odpoczynek do naszego hostelu.  Po nim którym złożyliśmy wieczorną wizytę w budynku niemieckiego parlamentu – Reichstagu. Wspięliśmy się tam na szklaną kopułę znajdującą się nad salą obrad plenarnych, skąd rozpościerała się wspaniała panorama rozświetlonego iluminacjami Berlina. Stamtąd udaliśmy się pod Bramę Brandenburską oraz spacer po najpiękniejszej alei miasta - Unter der Linden. W drugim dniu kontynuowaliśmy  poznawanie stolicy Niemiec wędrując Kurfürstendamm, dochodząc aż do głównego placu wschodniej części miasta - Alexanderplatz. Towarzysząca nam przez cały pobyt piękna pogoda bardzo sprzyjała kontemplacji zabytków tej europejskiej metropolii.

2013.06.14Konferencja
"Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych
Aspekty Eksploatacyjno- Użytkowe i Techniczne Systemy Zabezpieczeń"


Konferencja  adresowana była do szerokiego grona podmiotów odpowiedzialnych na różnym szczeblu za bezpieczeństwo pożarowe budynków oraz ich odpowiednie użytkowanie.W czasie konferencji wygłoszone zostały prelekcje tematycznie związane między innymi z:
• Najczęstszymi nieprawidłowościami w użytkowaniu obiektów zamieszkania zbiorowego spotykane podczas przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych.
• Stolarką okienną i drzwiową pełniącą rolę oddzielenia przeciwpożarowego.
• Wpływem nieprawidłowej eksploatacji urządzeń i instalacji w obiektach zamieszkania zbiorowego na statystykę zdarzeń pożarowych.
• Bezpieczeństwem osób – w kontekście sprawności przewodów kominowych i wentylacyjnych.
• Ryzykiem powstania pożaru i ewentualnych strat po pożarowych - zagadnienia ubezpieczeń budynków od pożaru.
• Oświetleniem ewakuacyjne.
• Systemami ogniochronnymi .
• Systemem Sygnalizacji Pożaru i Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego .
• Systemy zabezpieczenia przed zadymieniem budynków.

Ponadto odbył się POKAZ  SYMULOWANEGO  POŻARU oraz  prezentacja działania urządzeń i instalacji ochrony przeciwpożarowej podczas trwania symulowanego pożaru makiety pomieszczenia (poligon JRG w Kołobrzegu), a także pokazy praktycznego gaszenia pożaru przy pomocy użycia podręcznego sprzętu gaśniczego. (poligon JRG   w Kołobrzegu) .2013.05.10-11

 II Regaty o Puchar Oddziału Stołecznego SITP

W dniach 10-12.05.2013 r. Oddział Stołeczny SITP organizował  po raz drugi regaty jachtów kabinowych, w których  uczestniczyły dwie załogi złożone z członków  Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Zachodniopomorski, a wśród nich trzech z Koła Kołobrzeg: Jerzy Dymecki, Dariusz Zięba i Tomasz Samborski.
Bazą II Regat o Puchar Oddziału Stołecznego SITP był Port Jachtowy Marina Bełbot Yacht Charter w Wilkasach nad Jeziorem Tajty, w odległości około 5 km od Giżycka. Do dyspozycji były świetnie przygotowane turystyczne jachty kabinowe Bolero 805 i Bingo 930 (Klasa Regatowa T3). Rywalizacja była bardzo zacięta i w generalnej klasyfikacji nasze załogi zajęły IV i IX miejsce.

2012.09.29/30

III Międzynarodowy Rajd Rowerowy  Szlakiem Zwinętych Torów.

W tym roku poraz pierwszy braliśmy udział w rajdzie rowerowym w ramach Polski- Niemieckich spotkań turystycznych.
Rajd wyruszył z Karlina, pierwszy dzień zakończył się ogniskiem na terenach Pałacu w Rymaniu.

2012.08.13/14

Szczecin Firefighter Combat Challenge

Jak co roku na zawody przybyło wiele drużyn z europy.
W tych dniach kibicowaliśmy wszystkich startujących, szczególnie zagrzewając do walki drużynę KP PSP Kołobrzeg

2011.09.24

Zakończenie sezonu

Na zakończenie sezonu letniego trasa rowerowa z Kołobrzegu nad Jezioro Popiel zakończona ogniskiem

2010-10-15

Szkolenie Techniczno-Budowlane - Koszalin 2010

Członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa Koło Kołobrzeg O/Szczecin uczestniczyli w dniu 15 października 2010 r. w Szkoleniu Techniczno-Budowlanym zorganizowanym przez Komendę Miejską PSP i SITP Koło Koszalin.
Szkolenie zakończyły Rozgrywki Bowlingowe, w których świetnie spisał się członek SITP Koła Kołobrzeg, Jerzy DYMECKI, zajmując I miejsce.

2010-06-08/09

Targi Pożarnicze INTERSCHUTZ w Lipsku

Członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa Koło Kołobrzeg O/Szczecin uczestniczyli w dniach 8-9 czerwca 2010 r. w Targach Pożarniczych INTERSCHUTZ w Lipsku (Niemcy). W ramach programu wyjazdowego zwiedzano również zabytki Drezna.

2010-01-30

Kulig 2010

W dniu 30.01.2010r. członkowie koła SITP w Kołobrzegu uczestniczyli w kuligu zorganizowanym w okolicach miejscowości Charzyno (gm. Siemyśl). Uwieńczeniem przedniej zabawy było ognisko, przy którym uczestnicy zimowej przejażdżki mogli się ogrzać i posilić.

2009-12-19

Spotkanie roczne 2009

W dniu 19.12.2009r. członkowie SITP koło Kołobrzeg zorganizowali w restauracji hali Millenium spotkanie podsumowujące roczną działalność koła. Spotkanie poprzedziły zawody na strzelnicy sportowej. Zwycięzcą zawodów został kolega Paweł Owsianik, który z rąk prezesa Oddziału SITP w Szczecinie otrzymał w nagrodę wiatrówkę sportową. Za swoja działalność koło SITP w Kołobrzegu obdarowane zostało banerem zaprojektowanym i wykonanym przez członków oddziału SITP w Szczecinie.

2009-10-30

"Szkolenie dla Projektantów" - Koszalin

W dniu 30.10.2009r. członkowie naszego koła brali udział w spotkaniu "Szkolenie dla Projektantów" w Koszalinie zorganizowanym przez koło SITP w Koszalinie. Tradycyjnie po części oficjalnej rozpoczęły się mini rozrywki BOWLINGOWE w których uczestniczyło kilkanaście drużyn. I tym razem członek naszego koła Tomasz Mariański stanął na wysokości zadania zajmując trzecie miejsca.

2009-09-24

Wycieczka do Kopenhagi

W dniach 24-26.09.2009r. członkowie koła SITP w Kołobrzegu uczestniczyli w wycieczce do Kopenhagi. Na plan dwudniowego wyjazdu złożyły się: rejs promem „Pomerania” oraz zwiedzanie miasta.

2009-05-08

"WYMAGANIA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
PRZY MODERNIZACJI BUDYNKÓW ZAMIESZKANIA ZBIOROWEGO" - KONFERENCJA 08.05.2009r.

W dniu 08.05.2009 r. w sali konferencyjnej Hali Widowiskowo-Sportowej "MILENIUM" w Kołobrzegu odbyła się konferencja na temat: "WYMAGANIA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ PRZY MODERNIZACJI BUDYNKÓW ZAMIESZKANIA ZBIOROWEGO".
W trakcie konferencji wiodące firmy, związane z ochroną przeciwpożarową, przedstawiły szereg profesjonalnych biernych i czynnych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych wymaganych zarówno w nowo powstałych jak i istniejących obiektach budowlanych. W czasie konferencji wygłoszone zostały prelekcje tematycznie związane między innymi z:
- wymaganiami ochrony przeciwpożarowej dla budynków zamieszkania zbiorowego;
- zmianami w przepisach techniczno budowlanych;
- aspektami praktycznego projektowania wentylacji pożarowej;
- badaniem odporności ogniowej;
- odpornością ogniową elementów budynku.
Po zakończeniu prelekcji uczestnicy konferencji udali się do siedziby KP PSP w Kołobrzegu gdzie przeprowadzono praktyczny pokaz zabezpieczeń przeciwpożarowych – próba symulowanego pożaru.
W trakcie spotkania zaproszone wiodące firmy i producenci zabezpieczeń przeciwpożarowych zaprezentowały swoje produkty. Uczestnicy konferencji mogli zwiedzić stoiska wystawowe m.in.:
- Prywatnego Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowego „GRAS”;
- Zakładu Urządzeń Dozymetrycznych „POLON – ALFA” Sp. z o.o.;
- TPI ochrona Przeciwpożarowa Sp. z o.o.;
- COLT International Sp. z o.o.;
- PIEROT Sp. z o.o.;
- TORRGLER POLSKA Sp. z o.o.;
- RIGIPS Polska – Stawiany Sp. z o.o.;
- Śnieżka S.A.;
- CIAT Sp. z o.o.
Należy nadmienić, iż konferencja miała charakter ogólnokrajowy.

2008-12-30

SPOTKANIE ROCZNE

W dniu 30.12.2008r. członkowie SITP koło Kołobrzeg zorganizowali spotkanie podsumowujące roczną działalność koła. W trakcie spotkania w szeregi koła zostali wcieleni nowi członkowie - Mieczysław Burzyński i Andrzej Rachalewski. Spotkanie było również okazją do wręczenia okolicznościowych "złotych spinek" dla kolegi Jacka Fornala za zaangażowanie w działalność koła SITP w Kołobrzegu. Spotkanie uświetnili swoją obecnością koledzy Piotr Spodniewski i Roman Pawłowski.

2008-09-26

SZKOLENIE DLA PROJEKTANTÓW - KOSZALIN 2008.

W dniu 26 września 2008r. trzech członków naszego koła brało udział w spotkaniu "Szkolenie dla Projektantów"w Koszalinie zorganizowanym przez koło SITP w Koszalinie. Po części oficjalnej rozpoczeły się mini rozrywki BOWLINGOWE w których uczestniczyło kilkanaście drużyn. Członkowie naszego koła staneli na wysokości zadania zajmując kolejno pierwsze i trzecie miejsca. Trzeci z naszych kolegów zajął niestety najgorsze dla sportowców czwarte miejsce.

2008-09-13

III ROCZNICA ZAŁOŻENIA KOŁA SITP W KOŁOBRZEGU

Z okazji trzeciej rocznicy założenia kołobrzeskiego koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa w dniu 13 września 2008r. dokonano uroczystego wkopania drzewa (klon kulisty) pod, którym umieszczono list pamiątkowy.

2008-09-13

SPOTKANIE REKREACYJNO - INTEGRACYJNE.

W dniu 13.09.2008r. członkowie SITP koło Kołobrzeg, wraz z dwuosobową reprezentacją SITP oddz. Szczecin (kol. Piotr Spodniewski i Witold Masztalerz) wzięli udział w spotkaniu rekreacyjno - integracyjnym połączonym ze zbieraniem grzybów w lasach gminy Rymań. Efekty grzybobrania nie były zbyt imponujace jednak nie brakowało szcześliwców, którzy trafili na niezłe "okazy". Relacja fotograficzna poniżej.

2007-09-01

III Spływ Kajakowy Bibliotekarzy.

Po wielu staraniach naszego niezmordowanego kolegi Mirka Pendera udało się ośmio osobowej ekipie SITP koło Kołobrzeg dołączyć się do licznej grupy bibliotekarek i bibliotekarzy biorących udział w „III Spływie Kajakowym Bibliotekarzy” zorganizowanym na rzece Parsęcie w dniu 1 września 2007r . Była to niezwykle ciekawa i sympatyczna impreza obfitująca w różnego rodzaju zdarzenia, a zakończona miłym spotkaniem integracyjnym w uroczym gronie gościnnych bibliotekarek i bibliotekarzy. Poniżej kilka zdjęć z kajakowej wyprawy.

2006-09-27

WARSZTATY DOTYCZĄCE "DZIAŁAŃ INTERWENCYJNYCH PODCZAS AWARII URZĄDZEŃ DŹWIGOWYCH".

W dniu 27.09.2006r z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa koło Kołobrzeg odbyły się warsztaty szkoleniowe dla pracowników Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu dotyczące „działań interwencyjnych podczas awarii urządzeń dźwigowych”. Zajęcia teoretyczne jak i praktyczne były prowadzone w sposób bardzo profesjonalny przez Pana Krzysztofa Łatak i Pana Jarosława Budzyńskiego - przedstawicieli działającego od 1980r. w branży dźwigowej Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowo-Produkcyjnego „PILAWA” z siedzibą Kołobrzegu. W trakcie szkolenia omówiono szereg bardzo istotnych z punktu widzenia działań ratowniczych zagadnień (min. rodzaje występujących zagrożeń, podstawowe wymagania dotyczące zabezpieczenia terenu działania, sprowadzanie windy do najbliższych przystanków) oraz zademonstrowano sposoby bezpiecznego uwalnia osób uwięzionych w uszkodzonych dźwigach.
Przedmiotowe warsztaty umożliwiły ich uczestnikom poszerzenie wiedzy i umiejętności w dziedzinie szeroko pojętego ratownictwa.

2006-06-30

WYCIECZKA ROWEROWA NA BORNHOLM - 30.06.2006R.

W dniach 30.06-02.07.2006r. 28 osobowa grupa członków (i ich rodzin) Szczecińskiego Oddziału SITP wzięła udział, w zorganizowanej przez Koło SITP z Kołobrzegu, wycieczce rowerowej po duńskiej wyspie Bornholm.
Po dopłynięciu do portu w Nexo katamaranem „Jantar” rozpoczęła się jazda po wspaniale przygotowanych do rowerowego wędrowania drogach wyspy. Cała wyprawa była podzielona na trzy jednodniowe etapy, które kończyły się noclegami w namiotach na bardzo dobrze wyposażonych kempingach. Trasa licząca w sumie ok. 100 km wiodła wzdłuż północnego i zachodniego wybrzeża wyspy, przez miasta Svaneke, Gudejem do ruin zamku Hammershus, a następnie poprzez Ronne i centralną część wyspy, miasteczko Akirkeby do Nexo, skąd uczestnicy powrocili do Kołobrzegu.
Przepiękne krajobrazy skalistego wybrzeża, urokliwe miasteczka z zabytkową zabudową na pewno na długo zapadły w pamięć uczestnikom tej wyprawy. W trakcie rejsu katamaranem „Jantar” mieli oni także możliwość zapoznać się z zamontowanymi na statku urządzeniami i instalacjami ppoż, oraz obserwować manewr podjęcia z morza dryfującej na powierzchni wody kamizelki ratunkowej.

2006-05-12

Konferencja "WYBRANE ASPEKTY ZABEZPIECZEŃ PRZECIWPOŻAROWYCH OBIEKTÓW BUDOWLANYCH"

W dniu 12 maja 2006r., w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Żurawia 12b odbyła się konferencja p.n. "WYBRANE ASPEKTY ZABEZPIECZEŃ PRZECIWPOŻAROWYCH OBIEKTÓW BUDOWLANYCH".
W trakcie konferencji wiodące firmy, związane z ochroną przeciwpożarową, przedstawiły szereg profesjonalnych biernych i czynnych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych wymaganych zarówno w nowo powstałych jak i istniejących obiektach budowlanych. W czasie konferencji wygłoszone zostały prelekcje tematycznie związane z:
- doborem urządzeń przeciwpożarowych na etapie projektowania oraz z utrzymaniem tych urządzeń w trakcie eksploatacji obiektów;
- egzekwowaniem obowiązku wykonania oraz dokonywania przeglądów urządzeń przeciwpożarowych;
W trakcie spotkania zaproszone firmy zaprezentowały swoje produkty. Wsród prezentacji i pokazów uczestnikom konferencji przedstawione zostały m.in.:
- systemy oświetlenia ewakuacyjnego - firma „HYBRYD”- Pyskowice (woj.Śląskie).
- wydzielenia pożarowe oraz system wentylacji grawitacyjnej - Firma „MERCOR” – Gdańsk.
- zabezpieczenia przejść instalacyjnych – Firma HILTI.
- dźwiękowe systemy ostrzegawcze - firma „MERCOR SYSTEM” – Gdańsk.
- hydranty wewnętrzne - firma „GRAS” z Korzybia

2005-12-02

Konferencja "WYBRANE ASPEKTY DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH NA DROGACH" - Kołobrzeg 2005

W dniu 02 grudnia 2005r., w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Żurawia 12b odbyła się konferencja p.n. "WYBRANE ASPEKTY DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH NA DROGACH".
Podczas konferencji poruszonych zostało wiele aktualnych problemów związanych z realizacją zadań z zakresu szeroko rozumianego ratownictwa drogowego, przypisanych zarówno jednostkom ochrony przeciwpożarowej jak również innym podmiotom ratowniczym i służbom. Spotkanie to było okazją do omówienia ważnych zagadnień oraz wymiany opinii przez jej uczestników. Konferencja adresowana była do szerokiego grona podmiotów odpowiedzialnych, na różnych szczeblach, za prowadzenie działań ratowniczych na drogach oraz ich zabezpieczeniem logistycznym.
W czasie konferencji wygłoszone zostały prelekcje tematycznie związane z:
- postępowaniem z odpadami poakcyjnymi w świetle obowiązującego prawa (Anna Kinowska - Główny Specjalista PIOŚ w Szczecinie, oddz. Koszalin)
- bezpieczeństwem ratowników podczas działań ratowniczych na drogach (st.kpt. Krzysztof Makowski - z-ca komendanta PSP w Kołobrzegu).
W trakcie spotkania zaproszone firmy zaprezentowały swoje produkty. Wsród prezentacji i pokazów uczestnikom konferencji przedstawione zostały m.in.:
- preparaty do usuwania zanieczyszczeń ropopochodnych - firma "SINTAC" z Warszawy
- środki ochrony osobistej ratowników - firma "EURODIS" z Bydgoszczy
- elementy sprzętu łączności bezprzewodowej - firma "ALFA-Radio" z Bydgoszczy
- sposoby i metody oznakowania terenu akcji ratowniczej na drodze - firma "NISSEN-Polska" ze Szzczecina
- nasady i pokrywy hydrantowe nowej generacji - firma "TOPAMA" z Głogowa
- sprzęt gaśniczy i armata wodna - firma "SUPON" z Koszalina

2005-11-03

IX Warsztaty "Bezpieczeństwo Pożarowe Budynków" - Sosnówka 2005

W dniach 4-6 listopada 2005 Koło SITP Legnica już poraz IX zorganizowało w Sosnówce koło Karpacza Warsztaty p.t. "Bezpieczeństwo Pożarowe Budynków". Na warsztaty złożyły się prelekcje zaproszonych gości, prezentacje firm oraz dyskusje z udziałem zaproszonych specjalistów. Zastępca Dyrektora Biura Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP, st.bryg. mgr inż. Marek Podgórski, przekazał uczestnikom warsztatów bardzo ciekawe informacje na temat aktualnego stanu unormowań prawnych w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz kierunków w jakich nastąpią zmiany przepisów. Kolega Kamil Kwosek zwrócił uwagę audytorium na najważniejsze elementy związane z oznakowywaniem dróg ewakuacyjnych, wskazał on również najczęściej popełniane błędy w tym zakresie. W czasie warsztatów można było zapoznać się z działalnością i najnowszą ofertą firm działających w zakresie ochrony przeciwpożarowej takich jak:
   • Boxmet
   • D+H
   • Ela Compil
   • Promat Top
   • GK Sprinkler
W dyskusji wzięli udział znani specjaliści z różnych dziedzin ochrony przeciwpożarowej: Marek Podgórski, Józef Szczotka, Wacław Cholewa, Marek Durał, którzy zgodzili się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem.

2005-09-26

Zebranie założycielskie Koła SITP w Kołobrzegu

W dniu 26.09.2005 rolu, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu, odbyło się zebranie założycielskie Koła SITP w Kołobrzegu. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Sczecińskiego Oddziału SITP: prezes oddziału - Piotr Spodniewski, sekretarz - Mariusz Nawrot oraz przewodniczący sądu koleżeńskiego - Jacek Staśkiewicz. W trakcie zebrania prezes Oddziału Szczecińskiego SITP omówił m.in. dotychczasową działalność SITP na terenie naszego województwa.
W dalszej kolejności przystąpiono do wyborów Zarządu Koła. W wyniku jawnego głosowania do Zarządu Koła wybrane zostały następujące osoby:

     Przewodniczący Koła - Jacek Fornal
     Z-ca Przewodniczącego, sekretarz - Jarosław Ponikiewski
     Skarbnik - Andrzej Gołdyn
     Członek Zarządu - Paweł Owsianik
     Członek Zarządu - Mirosław Pender

Ostatnim punktem zebrania była dyskusja na temat kierunków działania Koła w 2005 roku oraz w latach następnych.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego